Inlay/Onlay Dolgu

TÜM DİŞ SORUNLARINIZI
HEMEN ÇÖZELİM!

Hastalarımızın ihtiyaçlarını dinliyor en uygun steril ortamda birinci sınıf malzemelerle tedavilerini yapıyoruz.

Diş Hekimi Köksal Seller

Inlay ve onlay porselen dolgular , ileri seviyedeki diş çürüklerinde kullanılan alternatif tedavi yöntemleridir.

Bu yöntem, laboratuvar alanında özel teknikler kullanılarak üretilen porselenler ile uygulanır. Dentasel ekibi olarak bu uygulamayı da diğer işlemler gibi alanında uzman hekimler dahilinde gerçekleştiriliyoruz. Polikliniğimizde kaliteli ağız ve dış sağlığı hizmetlerine uygun fiyatlarla ulaşırsınız. İnlay onlay dolgu fiyatları için uzmanlarımızı her zaman arayabilir ya da kliniğimizi ziyaret ederek de detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnlay / Onlay Dolgu Nedir?

İnlay ve onlay porselen diş dolgusu çeşitleri, sağlam diş dokusunun hasar gördüğü ve çok azaldığı durumlarda alternatif olarak tercih edilen dolgu türleridir. Sağlam olan diş dokularının herhangi bir zarar görmemesi için kullanılan bu dolgular, dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarının yanı sıra diş yapısına kolaylıkla uyum sağlar.

İnlay / Onlay Dolgu Hangi Durumlarda Kullanılır?

İnlay porselen dolguların uygulanması için mevcut diş dokusunun özellikle kenar bölgelerinin sağlam bir şekilde bulunması gerekirken onlay porselenler, diş bölgesinin tamamı dahil olacak şekilde hasar oranının fazla olduğu durumlarda kullanılır. İnlay onlay dolgu yöntemi, kompozit restorasyon işlemlerinin riskli olduğu hastalar da tercih edilir. 

İnlay / Onlay Dolgu Avantajları Nelerdir?

İnlay onlay dolgu uygulamalarının avantajlarını kısaca listelemek gerekirse;

 • Isırma ve çiğneme gibi ağız içindeki kuvvetlere karşı normal dolgulara göre daha dayanıklıdır.
 • Doğal ve estetik bir görünüme sahiptir. 
 • Uzun süre boyunca ilk günkü görünümünü ve rengini korur. 
 • Diş dokusuna uyumlu ve onu koruyan bir yapıya sahiptir. 

İnlay / Onlay Dolgu Yapımı Ne Kadar Sürer?

İnlay ve onlay dolgu tedavisinin yapılması 2 seanstan oluşur. İlk seansta diş üzerinde meydana gelen çürük doku uzaklaştırılır ve gerekli ölçüler alınarak hastanın ağzına geçici dolgu uygulaması yapılır. İkinci seansta ise laboratuvarda hazırlanan porselen dolgular incelendikten sonra cilalama işlemi yapılır ve diş bölgesine yapıştırılır. 

İnlay / Onlay Porselen Dolgu Yapım Aşamaları Nelerdir?

Diş bölgesinin doğal anatomik yapısına benzeyecek şekilde tasarlanan inlay onlay dolgular, yeni çürüklerin oluşması riskini de azaltır. Dişin yalnızca bir yüzeyinin kaplanması için inlay dolgu, birden fazla yüzeyinin kaplanması için de onlay dolgu yöntemi uygulanır. Bu porselen dolgular, çeşitli aşamalardan geçerek tedaviye uygun hale getirilir. Dolguların yapım aşamalarını kısaca şu şekilde açıklayabiliriz: 

INLAY ONLAY YAPIM AŞAMALARI

 1. Bir kamera yardımıyla ağız bölgesinin içi ve diş dokularının detayları incelendikten sonra detaylarıyla birlikte ağzın ölçüsü alınır. Ardından bu ölçü doğrultusunda tedavinin uygulanabileceği bir ağız modeli oluşturur. Bu ağız modeline göre de işlemlere devam edilir.

  Inlay-Onlay-1

 2. Ağız içerisinin ölçülerine göre hazırlanan ağız modeli kullanılarak uygulanacak olan tedaviye göre inley ya da onley dolgu hazırlığına başlanır. Ardından hazırlığı tamamlanan dolgu, hasarlı diş bölgesinin üzerine özel olarak üretilen rezine esaslı olan yapıştırıcıların belirli bir miktarda sürülmesi ile yapıştırılır.

  INLEY-ONLAY-2

 3. Dijital yöntemler kullanılarak çalışılması planlanan porselen dolgularda ölçünün ağız içi tarayıcı ile doğru ve net bir şekilde alınması gerekir. Inlay ve onlay dolgular bilgisayar üzerinde çeşitli uygulamalar kullanılarak tasarlanır. Ardından bu dolgular, dental kazıyıcı adıyla bilinen CAD-CAM üretim yöntemleri tercih edilerek ağız içerisine yerleşecek ve tam oturacak şekilde ayarlanır.
  Dijital-Diş-Hekimliği-dijital-diş-hekimliği-digital-dentistry
 4. Ana materyal olarak porselenin kullanıldığı inlay ve onlay dolgular, görünüşleri bakımından birbirinden farklıdır. Bu dolguların dijital üretim aşaması ağız içinin ölçüsünün alınması ile başlar ve dental kazıyıcı yönteminin kullanılmasının sonucunda gerekli diş bölgesinin üzerine kazınması halinde tamamlanır. Dişlerin en az hasar almasını hedefleyen restorasyon işlemi, 3 adımlı aşama sonucunda son bulur.
  Inlay-Onlay-3

Dentasel Ağız ve Dış Sağlığı Polikliniği olarak yüksek kalitede sağlık hizmetlerini uygun fiyatlarla sizlere sunuyoruz. Ekonomik inlay onlay dolgu fiyatı için bizi her zaman arayabilir, hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Bu sayfa içeriği yalnızca bilgilendirme amacı taşır. İçerikte tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hızlı İletişim Formu


Sağlık durumunuzla ilgili doktorlarımıza ve uzmanlarımıza danışmak ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

YUKARI